22. hodnota - Miernosť

P. Sergio G. Román del Real


Domov bez televízora

„U nás doma televízor nepozeráme“, povedal mi hrdo môj dobrý priateľ, keď som ho stretol s manželkou a ich dvoma deťmi pri hre s loptou v parku.
„Raz sa nám pokazila telka a nemali sme peniaze na opravu; tak sa nám začal nový život. Uvedomili sme si, ako veľmi sme boli závislí na televízii a zo začiatku sme boli až nervózni, lebo sme nevedeli, čo máme robiť vo voľnom čase. U drogovo závislých sa tomu hovorí abstinenčný syndróm. Spravili sme poradu, aby sme sa o tom porozprávali a rozhodli sme sa lepšie plánovať svoj čas. Teraz trávime viac času spolu, moje deti sa lepšie učia, sedíme pri stole a jeme dobré jedlo, nielen chlebíčky pred obrazovkou; chodíme spať skôr, často chodíme von, a ja a moja manželka spolu lepšie vychádzame.

„A deti s tým súhlasia?“, opýtal som sa ho.

„Pozri sám. Deti, chcete, aby som dal opraviť televízor?“, opýtal sa otec, obrátiac sa k deťom.

„Nie!“, odvetili jednohlasne.

Deťom sa tento experiment veľmi páčil.

 

Čo sú to závislosti?

Príroda je veľmi múdra a preto obklopila pôžitkom skutky, ktoré sú potrebné pre prežitie človeka. Medzi inými vecami nám spôsobujú slasť jedlo, pitie, spánok, fantázia, obdivovanie krásy, príjemné vône, harmonické zvuky, sviežosť v horúčave a teplo v zime, príjemná spoločnosť, nežnosti, poznanie toho, čo nás zaujíma, sexualita a mnohé iné zážitky, ktoré obohacujú náš život. Život vo všetkom hovorí k našim pocitom a to prispieva k našej plnosti.

Problém nastáva, keď zneužívame tento pôžitok a vnášame do svojho života neporiadok. Keď premeníme na cieľ to, čo nám príroda dala ako prostriedok.

 

Zneužívanie

Prejedajúci sa, alkoholici, narkomani, neurotici, násilníci, fajčiari a všetci ostatní, ku ktorým zvyknú pridávať slovo „anonymní“, sú svedectvom úsilia zanechať zneužívanie dovolených pôžitkov nášho života.

Nie je zlé piť opojné nápoje, ale je zlé opiť sa a stratiť svoj život i životy iných.

Keď sa nejaký pôžitok zneužíva neustále, stáva sa z toho chorobná obsesia, ktorá zahmlieva rozum a schopnosť rozhodovať sa. Zneužívanie zotročuje a spôsobuje chorobu.


Príčiny

Prečo sa stávame závislými? Je to chyba hodnôt! Keď nemáme prečo žiť ani vyššie ideály, náš život sa stáva obsesívne egocentrický a žijeme len v zhone za pôžitkami: „Jedzme a pime, lebo zajtra zomrieme“, ako hovorievali hedonisti, ktorí si mysleli, že smrťou všetko končí.

Svätý Pavol hovoril o pôžitkároch, že ich bohom je brucho. Moderní hedonisti tiež vytvorili svoje príslovie: „Čo je na tom zlé, keď sa mi to páči?“, a urobili zo zmyslového pôžitku kritérium morálnosti.

 

Tu prichádza miernosť

Miernosť je rovnováha v užívaní zmyslových pôžitkov. Pomáha nám nenechať sa uniesť osudnou príťažlivosťou zneužitia.

Čo spôsobuje, že máme miernosť? V prvom rade úcta k našej vlastnej dôstojnosti. Láska k blízkym je tiež silnou motiváciou na oslobodenie sa od závislosti. Láska k Bohu a chcenie žiť plniac jeho vôľu je pre nás, veriacich, mocnou silou, ktorá pomáha vyjsť s pekla, ktorým je každá závislosť.

Pôst a zdržanlivosť, ktoré sa od nás, katolíkov, požadujú v období Štyridsiatnice, sú prostriedkami praktizovania miernosti a dokázania toho, že jedenie a pitie nie je pre nás to najdôležitejšie.

Domov, kde vládne triezvosť, je najlepšou formou, ako sa vyhnúť upadnutiu detí do alkoholizmu alebo narkománie.

 

Nemiernosti, ktoré poškodzujú rodinu:

• Nezriadená láska k peniazom. Lakomstvo.
• Prepiata zamestnanosť prácou, ktorá spôsobuje zanedbávanie detí rodičmi.
• Koníčky, ktoré sa stávajú neresťami: šport, stávkovanie, zberateľstvo, hudba, samotné

  štúdium.
• Pornografia je virtuálnou neverou.
• Prílišná starostlivosť o telo, ktorá privádza k narcizmu a anorexii.
• Pestovanie exkluzívnych priateľstiev a diskriminácia.
• Posadnutosť poriadkom a čistotou.
• Radikálne vlastenectvo, ktoré sa stáva xenofóbiou.