30. hodnota - Cudnosť

P. Sergio G. Román del Real

 

Jašterice

Keď sa ešte ulica „Madero“ (Drevená) v hlavnom meste Mexiku volala „Plateros“ (Zlatnícka), na konci 19. storočia, mladíci patriaci k vtedajšej zlatej mládeži zvykli tráviť dni obzeraním okoloidúcich dievčat a vyhrievaním sa na slnku, preto ich volali „jašterice“. Boli radi, keď pršalo, pretože vtedy mladé dámy oblečené podľa vtedajšej módy, s dlhými sukňami, si museli trochu nadvihnúť šaty a tak im umožnili zazrieť: členky obuté do cudných črievic!

 

O viac ako sto rokov neskôr

Už nie je potrebné čakať, až začne pršať, aby bolo vidno dievčatám členky: dnes nosia minisukne, krátke tričká, elasťáky a bikini. Časopisy a noviny ukazujú vyzlečené ženy, akoby to bola najprirodzenejšia vec na svete, nehovoriac o kine a televízii. Už neexistuje cudnosť?

 

Čo je to cudnosť?

Ľudské telo je krásne. Je to Božie dielo a pre naše oči je to to najdokonalejšie z Jeho diel. Výtvarné umenie ho oslávilo a vyvýšilo, hľadajúc čisto estetický zážitok.
Primitívne národy sa inak dívajú na ľudské telo, než národy nazývané civilizovanými. Pre nich nahota nie je útokom na cudnosť. Závisí cudnosť od kultúry alebo zvykov?
Cudnosť, to nie je hanba ukázať škaredé alebo neestetické telo; je to opatrnosť, ktorá stráži to, čo je posvätné, to, čo je vyjadrením pravej lásky.
Prirodzenosť obklopila ľudskú sexualitu zmyslovými podnetmi, ktoré napomáhajú plodenie. Človek sa má snažiť o zodpovedné plodenie, spojené s dôstojným citom lásky. Nemá ísť o plodenie s kýmkoľvek a kedykoľvek, ale o nájdenie toho, s kým môžem vytvoriť rodinu, v ktorej sa budeme starať o svoje deti a vychovávať ich. Táto osoba je pre nás jediná a máme ju milovať navždy. Preto párenie sa len kvôli pôžitku z nás robí zvieratá.
Cudnosť znamená vyhradiť tie zmyslové a príjemné podnety, ktoré privádzajú k počatiu detí, len pre milovanú osobu. Láska robí ľudské telo niečím svätým, exkluzívnym darom pre milovaného.
Svoje telo neskrývame preto, lebo je škaredé alebo sa zaňho hanbíme, ale preto, lebo je krásne a už má, alebo chceme aby malo, večného vlastníka alebo vlastníčku.
Keď ukazujeme svoje telo bez obmedzenia, bez studu, tak ho prostituujeme, pretože v druhých vyvolávame pocity k nám, na ktoré nemajú právo, ibaže by sme sa chceli stať verejným vlastníctvom. Ide tu o mentálnu prostitúciu. To aj pornografia je: mentálna prostitúcia.

 

Cudnosť ešte žije

Niektoré dievčatá, oblečené podľa módy, ale vychované k cudnosti, sa cítia nepríjemne v oblečení, ktoré odhaľuje ich telo. Vidíme ich cudne si naťahovať krátke tričko, napravovať si sukňu, zakrývať si výstrih svetrom. Tie rozhodnejšie sa oslobodzujú od módy a nosia pohodlné oblečenie, ktoré im umožňuje nebyť sexuálnym objektom pre obkukávačov v ich blízkosti, ktorí sú k nim neúctiví vo svojej predstavivosti. Zdržanlivosť sa nevylučuje s dobrým vkusom a dokonca ani s určitým koketovaním, ktoré je žene vlastné.

 

Cudnosť existuje!

Cudnosť sa učí doma. Cudnosť je tiež hodnotou, ktorú treba učiť aj chlapcov, nielen dievčatá. Zakladá sa na úcte k dôstojnosti tela a práve na súkromie. Rodičia musia zabezpečiť, aby ako chlapci tak aj dievčatá mali potrebné súkromie, aj keď je to veľmi ťažké v moderných malých bytoch. Nedostatok súkromia podporuje sexuálne zneužívanie.
Kým sú to rodičia, kto vyberá oblečenie pre svoje deti, nech sa nesnažia prestrojiť ich za dospelých ani im obliekať vyzývavé oblečenie, aj keby bolo v móde.
Keď si oblečenie vyberajú deti, nedovoľte, aby sa obliekali nemravne, a vysvetlite im, prečo niektoré módy nie sú dobré.
Vychovávajte ich k úcte voči svojmu telu a k príprave na pravú lásku.
Avšak, predstavovať telo ako niečo zlé alebo hanebné urobí z vašich detí bojazlivcov, ktorí sa nebudú cítiť dobre v plavkách alebo športovom úbore, a spôsobíte im traumy, ktoré bude ťažko prekonať v ich vlastnom manželskom živote.
 

Ak sa chceš vyhnúť sexuálnej agresii...

• Nepoužívaj vyzývavé oblečenie...
• Dávaj si pozor na svoje pohľady a gestá...
• Neostávaj sama s mužom, aj keby bol známy...
• Nedovoľ dôvernosti svojim priateľom alebo príbuzným...
• Nezúčastňuj sa na neslušných rečiach alebo vtipoch...
• Keď máš podozrenie o niečiom zlom úmysle, vyhľadaj pomoc...